Fyzioterapia – kedy a s čím vám pomôže?

Čo je to fyzioterapia

Zdieľať článok

Čo je to fyzioterapia? Prečo a kedy pacienti vyhľadávajú pomoc fyzioterapeuta? Aké metódy a techniky fyzioterapia využíva?

 

V článku sa dozviete:

1. Čo je to fyzioterapia?
2. Prečo a kedy pacienti vyhľadávajú pomoc fyzioterapeuta?
3. Aké metódy a techniky fyzioterapia využíva?

 

Stalo sa vám, že vám pri úraze alebo ochorení váš ošetrujúci lekár odporučil fyzioterapiu? Čo bude s vami fyzioterapeut robiť a ako vám môže pomôcť?

Primárnym cieľom spolupráce fyzioterapeuta s pacientom je liečba bolesti a prinavrátenie stratených schopnosti alebo funkcií ľudského organizmu ako celku. Tým vám pomôže sa v čo najkratšom čase vrátiť do bežného rodinného a pracovného života, alebo sa k nemu aspoň priblížiť.

Čo je to fyzioterapia?

Fyzioterapia je súčasť komplexného celku nazývaného liečebná rehabilitácia. Zaoberá sa diagnostikou, liečbou a prevenciou funkčných porúch pohybového aparátu. Inými slovami, fyzioterapia je nelekársky, zdravotnícky odbor, ktorý si vyžaduje bohaté znalosti z oblasti anatómie, fyziológie, biomechaniky či vývojovej kineziológie. Tie sa nadobúdajú vyšším odborným vzdelaním (diplomovaný fyzioterapeut) alebo vysokoškolským vzdelaním v odbore Fyzioterapia bakalárskym, magisterským či doktorandským programom. Váš ošetrujúci lekár (interný lekár, fyziater, ortopéd, neurológ, traumatológ a pod.) je prvou osobou, ktorá vám fyzioterapeutické intervencie môže predpísať, odporučiť.

 

fyzioterapia krčnej chrbtice
fyzioterapia krčnej chrbtice

 

Prečo a kedy pacienti vyhľadávajú pomoc fyzioterapeuta?

Dôležitosť fyzioterapie nachádzame najmä v období rekonvalescencie po operačnom zákroku. Každé tkanivo potrebuje osobitný čas na zhojenie. Pri operáciách šliach, väzív, meniskov, chrupavky či iného tkaniva sa do istej miery naruší celistvosť kože, podkožia a okolia v oblasti operovaného tkaniva (aj pri laparoskopiách). Úlohou kvalitnej fyzioterapie je podporovať čo najviac hojace procesy, zamedziť znehodnoteniu tkaniva (proces fibrózy) a vytvárať novú záťažovú hranicu pre operovanú oblasť.

 

Najčastejšie príčiny návštevy fyzioterapeuta sú:

    • Predoperačné stavy (príprava na operáciu)
    • Pooperačné stavy
    • Artróza, artritída
    • Bolesti chrbta, kĺbov, šliach
    • Chybné držanie tela, skoliózy
    • Iradiácie do končatín
    • Motorická slabosť
    • Skleróza multiplex, Morbus Parkinson, Morbus Bechterev
    • Stavy po CNP
    • Ochrnutia, parézy, plégie
    • Kardiovaskulárna či dychová nedostatočnosť
    • Inkontinencia

 

Fyzioterapia vám pomôže napríklad aj po absolvovaní chirurgického zákroku.

Pokiaľ ste napríklad po operácii kolena či bedrového kĺbu, je nesmierne dôležité, aby ste tento kĺb udržiavali v pohybe, pre zvýšenie cirkulácie látok a tiež podporu imunitného systému, ktorý operované miesto čistí a hojí. Dobrý fyzioterapeut vás bude informovať a určí úroveň vhodného zaťaženia či nastaví polohovanie, ktoré je pre rehabilitovanú oblasť prospešné.

Fyzioterapia po operácii nie je jedinou oblasťou, v ktorej má rehabilitácia význam. Bolesť chrbta, kĺbov, hlavy či iné nešpecifické komplikácie, ktoré nie sú indikované k operácii alebo primárne založené na štrukturálnom poškodení tkaniva (akútne zlomeniny, otvorené rany a pod.), dokáže kvalitná fyzioterapia efektívne liečiť.

V našom fyzioterapeutickom centre v Topoľčanoch pripravujeme pacientov na operácie, pracujeme s nimi následne po zákroku a tiež sa venujeme ľuďom s funkčnými bolesťami pohybového aparátu. Špecifický prístup si vyžadujú tzv. neurologické diagnózy, ktoré majú častokrát genetický podklad. Tu sa fyzioterapeut zameriava na nácvik sebestačnosti pacienta, zvyšuje jeho kondičné, koordinačné zručnosti a tiež zabraňuje patologickým pohybovým vzorom, ktoré sa u pacienta bez vedenia môžu vyskytnúť.

Aké metódy a techniky fyzioterapia využíva?

K výkonu svojej práce využíva tzv. manuálne a mobilizačné techniky, ktorých úlohou je ovplyvniť tkanivo v zmysle stimulácie, uvoľnenia alebo centruje kĺbne plochy voči sebe. Ďalšie techniky môžu byť zamerané na zvyšovanie kĺbneho rozsahu, prekrvenia, uvoľnenie fascii a pod.. Mäkké techniky nám pomôžu dosiahnuť efekt lokálnej hyperémie s uvoľnením kože a podkožia. Celkový prístup či presnú techniku určuje fyzioterapeut v závislosti na zdravotnom stave pacienta (individuálna fyzioterapia). Od toho sa odvíja aj cvičebný plán, ktorý vám v našom rehabilitačnom centre pripravíme na mieru. Zaoberáme sa medzinárodne uznávanými metódami ako je SM systém, DNS (dynamická neuromuskulárna stabilizácia), Bobath koncept (liečebný telocvik) a mnoho ďalších, ktoré zaraďujeme do rehabilitačných plánov našich pacientov.

 

kineziotejping a bankovanie
kineziotejping a bankovanie

 

Rehabilitačný program takmer vždy dopĺňa ultrasonoterapia či laseroterapia pre urýchlenie hojacich procesov. Ultrazvuk má využitie najmä v redukcii opuchov, zvyšuje výmenu metabolitov, pôsobí protibolestne a v prípade potreby prehrieva tkanivo do hĺbky. Laser je druh fototerapie, ktorý na rozdiel od biolámp dokáže prejsť viacerými vrstvami a pôsobiť tak na úrovni šliach, hlbokých svalov alebo samotných kĺbnych útvarov.

Ischemické (nedokrvené) tkanivo môžeme tiež ošetriť tzv. bankovaním. Ide o techniku prikladania sklenených (či iných) baniek na telo pacienta, s cieľom danú oblasť prekrviť, prinavrátiť tok látok na miesto určenia a tiež dodať teplo.

Kineziotejping (tejping) je vhodný aplikovať v prípade porúch lymfatického systému k redukcii opuchov, pri podpore stability kĺbnych štruktúr alebo ako pomocnú silu svalom a šľachám.

tag: fyzioterapia
zdroj obrázkov: Freepik

Zdieľať článok na Facebooku

Facebook

Sme tu pre vás a radi vám pomôžeme.

V našom rehabilitačnom zariadení MyFyzio – Topoľčany využívame najmodernejšie a najefektívnejšie fyzioterapeutické postupy a metódy, aby sme našim pacientom dokázali zabezpečiť nadštandardnú rehabilitačnú starostlivosť.

Mohli by vás zaujímať aj tieto články 👉