Kto je to fyzioterapeut, čo robí a ako mi môže pomôcť?

Kto je to fyzioterapeut

Zdieľať článok

Kedy by som mal/a navštíviť fyzioterapeuta? Načo je ten fyzioterapeut vlastne dobrý a s čím všetkým vám kvalitná fyzioterapia/rehabilitácia dokáže pomôcť?

 

V článku sa dozviete:

1. Kto je to fyzioterapeut?
2. Kedy by som mal/a navštíviť fyzioterapeuta?
3. S čím všetkým vám kvalitná fyzioterapia/rehabilitácia dokáže pomôcť?

 

Kto je to fyzioterapeut?

Fyzioterapeut je človek, ktorý na základe vyššieho odborného alebo vysokoškolského bakalárskeho, magisterského či doktorandského vzdelania vykonáva všetky fyzioterapeutické zásahy, od mäkkých, manuálnych, mobilizačných techník, cez aktívnu edukáciu pacienta, výchovu či poradenstvo, až po podanie fyzikálnej terapie (laseroterapia, ultrasonoterapia, magnetoterapia a pod.).

Dobrý fyzioterapeut sa snaží prepájať poznatky lekárskych i nelekárskych odborov a pôsobiť tak celistvo na organizmus človeka v odstránení bolesti, motorického nedostatku či prinavrátiť rozsah pohybu daného kĺbu. Jeho nemenej dôležitou úlohou je tiež neustále vzdelávanie a prepájanie týchto poznatkov pomedzi kolegov zdravotníckych odborov.

 

Fyzioterapia krčnej chrbtice
fyzioterapia krčnej chrbtice

 

Kedy by som mal/a navštíviť fyzioterapeuta?

K fyzioterapeutovi sa najčastejšie dostanete v pooperačných fázach rekonvalescencie po predpísaní rehabilitácie lekárom špecialistom. To však nie je jediný spôsob, kedy by ste mal/mohol takúto návštevu uskutočniť. Pokiaľ trpíte akútnymi či chronickými problémami pohybového aparátu, môžete využiť návštevu fyzioterapeuta okamžite.

Naše súkromné zariadenie v Topoľčanoch je vám k dispozícii s prednostným termínom na vstupné vyšetrenie.

Spravidla platí, čím skôr začnete svoj zdravotný stav riešiť, tým rastie úspešnosť liečby. Tento prístup sa vzťahuje aj na dobre známe „seknutia“ chrbta, ktoré postihuje nemalé % ľudí. Kĺbne výrony, vyvrtnutia alebo svalové natiahnutia vieme ošetriť prakticky ihneď po udianí zranenia.

S čím všetkým vám kvalitná fyzioterapia/rehabilitácia dokáže pomôcť?

Kvalitná fyzioterapia (Fyzioterapia – kedy a s čím vám pomôže?) pozostáva predovšetkým z funkčnej diagnostiky, ktorú si fyzioterapeut vykoná pred konkrétnymi zásahmi. Na jej základe dokáže určiť pravdepodobný zdroj problému, ktorý sa bude snažiť vyriešiť rôznymi prístupmi. Pri zistení, že daný problém si vyžaduje viacero návštev, naplánujeme návštevy podľa vašich osobitných potrieb.

Vrodené či neurologické diagnózy si zvyčajne vyžadujú dlhodobejšie prístup v riešení zdravotného stavu, najmä kvôli charakteru nervového deficitu. Pokiaľ trpíte rôznymi iradiačnými syndrómami (vystreľovanie do končatín, do oblasti hrudníka atď.) po započatí liečby si vaše telo vyžaduje dostatočný čas na nastavenie liečebných procesov. To dosahuje fyzioterapeut manuálnym ošetrením, podaním fyzikálnej terapie alebo riadeným cvičebným plánom pacienta.

Pri akútnych seknutiach, svalových natiahnutiach, kĺbnych výronoch a podobných typoch zranení, vieme pomôcť oveľa rýchlejšie. Doba rekonvalescencie je vždy individuálna, no prvotné zlepšenia by ste mali cítiť už po prvých terapiách.

 

Fyzioterapia kolenného a bedrového kĺbu
fyzioterapia kolenného a bedrového kĺbu

 

V našom fyzioterapeutickom zariadení sa najčastejšie zaoberáme bolesťami chrbta rôznej príčiny. Od nešpecifických, únavových bolestí, cez poruchy platničiek, až po skoliózy či vážnejšie traumatické poranenia (stavcové zlomeniny, zápaly a pod.). Nemalé % ľudí nás navštevuje pre bolesti ramenného, kolenného a bedrového kĺbu.

Jedná sa predovšetkým o pooperačné stavy v dôsledku opotrebovania, šľachových a väzivových ruptúr, poškodených meniskov ale aj menej závažných stavov, ktoré nie sú indikované k operáciám. V neposlednom rade pracujeme s neurologickými diagnózami typu cievna mozgová príhoda, skleróza multiplex, parézy, plégie a mnoho iných.

tag: fyzioterapia
zdroj obrázkov: Freepik

Zdieľať článok na Facebooku

Facebook

Sme tu pre vás a radi vám pomôžeme.

V našom rehabilitačnom zariadení MyFyzio – Topoľčany využívame najmodernejšie a najefektívnejšie fyzioterapeutické postupy a metódy, aby sme našim pacientom dokázali zabezpečiť nadštandardnú rehabilitačnú starostlivosť.

Mohli by vás zaujímať aj tieto články 👉