Chiropraxia vs fyzioterapia – ako ich od seba rozoznať?

Fyzioterapia verzus chiropraxia

Zdieľať článok

O tom, kto je to fyzioterapeut sme si povedali v predchádzajúcom článku (Kto je to fyzioterapeut, čo robí a ako mi môže pomôcť?). Možno ste sa stretli už s pojmom chiropraktik či chiropraxia. Viete však, aký je rozdiel medzi týmito dvoma, na oko podobnými obormi?

 

V článku sa dozviete:

1. Čo je to chiropraxia?
2. Chiropraktik v zahraničí a na Slovensku
3. Čo majú fyzioterapia a chiropraxia spoločné?

 

Čo je to chiropraxia?

Chiropraxia sa kategorizuje do tzv. alternatívnej medicíny. Charakterizuje ju celostný, holistický prístup, ktorý slúži k obnove neuro-pohybového aparátu či funkcii vnútorných orgánov. Taktiež ju definuje skôr ezoterický pôvod, čím sa zásadne líši od medicíny založenej na dôkazoch (evidence-based medicine). Jednoducho povedané, jej účinky sa pomerne ťažko dokazujú a celkový koncept je vo svete kontroverzný.

 

Chiropraktik vykonávajúci manipulačné techniky
chiropraxia – manipulačné techniky

Štúdium chiropraxie

Zatiaľ čo koncept rehabilitácie, resp. fyzioterapie je na Slovensku či iných európskych krajinách rozšírený, chiropraxia má pomerne úzke pole pôsobnosti. Na to, aby ste mohli byť chiropraktik musíte vyštudovať vysokoškolský program, ktorý sa značne líši od danej krajiny. Niektoré študijné programy trvajú 4 roky pre zisk titulu DC (doktor chiropraxie), iné 3-5 rokov s titulom Bc. (bakalár) s možnosťou pokračovať 2 až 3 ročným magisterským programom pre titul MSc (master of science).

Na Slovensku škola pre chiropraxiu NEEXISTUJE. To znamená, že manipulačnú činnosť pre nápravu chrbtice či iných kĺbov u nás môže vykonať len ortopedický lekár. To neplatí pre manuálne či mobilizačné techniky, ktoré rutinne vykonáva fyzioterapeut (Fyzioterapia – kedy a s čím vám pomôže?). Suma sumárum, kto chce poskytovať chiropraktické praktiky na Slovensku, mal by vyštudovať zahraničný chiropraktický program. A aj napriek získaniu titulu ich môže vykonávať len pod záštitou inej praxe, pretože otvorenie chiropraktickej živnosti u nás neexistuje.

Chiropraktik v zahraničí a na Slovensku

Chiropraxia je veľmi rozšírená v USA, Kanade, Austrálii ale aj v európskych štátoch ako Veľká Británia, Nemecko, Švajčiarsko, Francúzsko alebo Španielsko. Jej štúdium sa opiera o nemalé znalosti anatómie, fyziológie, biomechaniky, embryológie, ortopédie, rádiológie, neurológie a pod. V Novom Mexiku môžu chiropraktici po získaní licencie od Farmaceutickej rady dokonca predpisovať určité typy liekov.

Možno ste videli manipulačnú chiropkraktickú činnosť na internete pri „náprave“ krčnej, hrudnej alebo driekovej chrbtice. Okrem celkovej relevantnosti videí je dôležité poznamenať, že takémuto výkonu by malo predchádzať zobrazovacie vyšetrenie (röntgen, CT, MRI). A teda ak ste absolvovali alebo sa chystáte absolvovať manipulačnú liečbu, uistite sa, že dotyčná osoba je držiteľom vysokoškolského titulu zo zahraničia (mimo lekárov špecialistov). Znížite tak potenciálne riziko na neúspešnosť či dokonca zhoršenie zdravotného stavu.

 

Fyzioterapeut s pacientom

 

Čo majú fyzioterapia a chiropraxia spoločné?

Aby sme nehovorili len o negatívach, oba koncepty sú do istej miery podobné, najmä v prístupe, ktorý ponúkajú.

Fyzioterapeut, rovnako ako chiropraktik vykonáva funkčnú diagnostiku, ktorou úlohou je prísť na zdroj bolesti alebo dysfunkcie. Následne vytvárame programy, ktoré pozostávajú z rôznych druhov manuálnych, mobilizačných (v prípade chiropraktika aj manipulačných) techník, cvičení, inštruktáže pacienta, podania fyzikálnej terapie a veľa ďalšieho.

Oba obory sa snažia poskytnúť pacientovi čo najrýchlejšiu a najbezpečnejšiu cestu k trvalému, fungujúcemu zdraviu. V našej fyzioterapeutickej praxi v Topoľčanoch poskytujeme všetky opisované služby (mimo manipulácii) na základe dosiahnutého magisterského vzdelania v odbore Fyzioterapie na Slovensku.

tagy: chiropraxia, fyzioterapia
zdroj obrázkov: Freepik

Zdieľať článok na Facebooku

Facebook

Sme tu pre vás a radi vám pomôžeme.

V našom rehabilitačnom zariadení MyFyzio – Topoľčany využívame najmodernejšie a najefektívnejšie fyzioterapeutické postupy a metódy, aby sme našim pacientom dokázali zabezpečiť nadštandardnú rehabilitačnú starostlivosť.

Mohli by vás zaujímať aj tieto články 👉