Veľmi populárny, marketingom propagovaný prípravok na zlepšenie stavu vašej pleti, nechtov, vlasov, chrupaviek a pod. Kolagén výrobcovia odporúčajú najmä pri liečbe osteoartrózy, a presne tento liečebný proces bude dnešnou preberanou témou. Našou modelovou situáciou bude gonartróza pravého kolenného kĺbu. Naozaj je možné pomocou určitej pravidelnej dávky čistého (denaturovaného) kolagénu zlepšiť stav našej kĺbnej chrupavky tak, ako nám to prezentujú výrobcovia? Ak áno, aký typ kolagénu by som mal užívať? Koľko mg denne? Po ako dlhú dobu? Poďme sa na to pozrieť.
Kolagén=bielkovina
Kolagén tvorí 25 až 30% všetkých bielkovín nášho ľudského tela. Toto nemalé číslo je súčasťou našej pokožky, nechtov, vlasov, kostí, zubov ale aj chrupaviek či stien ciev. V súčasnosti poznáme až 27 typov kolagénu, z ktorých až 90% tvorí kolagén typu I. Tak ako každá iná bielkovina, aj molekula kolagénu je tvorená z aminokyselín. Molekula ľudského kolagénu je špecifická len pre ľudí a teda molekula kravského, rybacieho či prasacieho kolagénu, má svoju vlastnú stavbu a priestorové usporiadanie, aj napriek totožnému zloženiu aminokyselín. Už tento fakt naznačuje, že s prijímaním a následným vstrebávaním tejto látky to nebude jednoduché.
Vstrebávanie
Keďže ľudské telo musí rozložiť každú jednu bielkovinu na menšie zložky, dochádza v tráviacom systéme k enzymatickému rozkladu tejto látky na drobné peptidy alebo jednotlivé aminokyseliny. Takto rozdrobené molekuly už dokáže črevná sliznica „prepustiť“ skrz svoju stenu do krvného riečiska. Čo sa však stane pri narušenej integrite sliznice nášho čreva? Ak by sa celistvá (nerozdrobená) bielkovina (prasacieho, rybacieho kolagénu) dostala do nášho krvného obehu, telo ju rozpozná ako „narušiteľa“ (cudzorodú látku), a začne hľadať spôsoby na jej zničenie/odstránenie. Takíto imunologický konflikt vytvára chronický zápal. Ak vám však tráviaca sústava pracuje optimálne, znamená to, že po dávkach denaturovaného kolagénu, sa stav vašej kĺbovej chrupavky zlepšuje? Ak by to bolo také jednoduché, určite nebolo na trhu toľko druhov, ktoré dostali rôznymi odporúčanými dávkami. Kolagén je špecifický pre každý jeden druh samostatne. Preto nemôže tvrdenie, že rybací je lepší ako hovädzí či naopak, pretože ľudské telo za pomoc a napr. proteolitických baktérií dostane každý proteín, ktorý robí črevo. Ak je takáto štruktúra už rozložená na spomínané peptidy či aminokyseliny, nemôžem odpovedať na túto odpoveď.
Štúdie
Čo na to hovoria štúdie? Väčšina z nich popisuje zlepšenie subjektívnych ťažkosti svojej testovanej vzorky. Tieto dáta získavajú najčastejšie z výsledkov WOMAC index/score, vizuálnej analógovej škály (VAS) a Lequesne Functional Index (LFI). Jedna z mála amerických štúdií popisuje aj nárast biomarkérov v sére chrupavky. Avšak samotní vedci napísali, že ani oni sami nerozumejú presnému mechanizmu nárastu hladiny biomarkérov. Iné zas porovnávajú efekt kolagénu typu II s placebom či určitými dávkami glukozamín sulfátu spoločne s chondroitín sulfátom. Všetky sa zhodujú na fakte, že po skončení výskumu (najčastejšie 90, 120, 150 alebo 180 dní) má práve liečba kolagénom typu II najpriaznivejšie hodnoty vo WOMAC indexe, VAS či LFI. Sú teda tieto štúdie odpoveďami na naše otázky? Nemyslím si. Výrazne rozdiely nachádzame najmä medzi podávanými dávkami. Zatiaľ čo jedna štúdia podávala pacientom 10mg kolagénu typu II, iné svoje dávky stanovili na 20mg alebo až 40mg/denne. Vidíte ten rozdiel? Ak by vám šéf povedal, že sa svoju prácu dostanete 1000€/mesiac, a taký istý zamestnanec dostane 4000€/mesiac, nezdalo by sa vám to prinajmenšom nelogické? Výsledky teda hovoria, že nepoznáme presnú, účinnú dávku kolagénu v procese liečby osteoartrózy. Kdežto výrobcovia ju poznajú úplne presne.
Čo teda vieme?
Štúdie naznačujú veľmi pozitívne správy v liečbe osteoartrózy práve kolagénom typu II. Avšak väčšina z nich popisuje zlepšenie SUBJEKTÍVNYCH ťažkostí a objektívne nálezy sú stále v úzadí. Nepoznáme správny typ kolagénu, dávku či trvanie liečby. Spomínaná americká štúdia dokonca zaznamenala gastrointestinálne ťažkosti u 5 testovaných pacientov z 26. Zatiaľ čo iné štúdie podobné ťažkosti (kostro-svalové, gastrointestinálne, imunologické, alergické a pod.) ani-len nespomínajú. S istotou však vieme povedať, že ak človek, ktorý denno-denne podlieha priveľkému stresu, deficitu spánku, pravidelnému pitiu alkoholu, fajčeniu niekoľkých cigariet denne, fyzickej pasivite, gastrointestinálnym ťažkostiam či neoptimálnemu zloženiu konzumovanej potravy, nemôže očakávať zlepšenie stavu jeho kĺbnej chrupavky prebitím 20mg denaturovaného hovädzieho, prasacieho alebo morského kolagénu denne.
Východisko?
„Pri liečbe osteoartrózy môžeme naraziť na lieky označované skratkou SYSADOA (z angl. symptomatic slow acting drugs of osteoathrthitis). V tomto zozname nájdeme glukozamín sulfát , chondroitín sulfát , diacereín , ASU , kyselinu hyaluronovú , niektoré zdroje uvádzajú aj želatínu či MSM . Kolagén v tomto zozname zatiaľ chýba.“
Zmena životného štýlu. Pohyb, dostatok vitamínu C (pomáha pri „zabudovávaní“ kolagénu), zbavenie sa rizikových faktorov ako fajčenie, nedostatok spánku, nadmerné pitie alkoholu, či úprava jedálnička v zmysle prijímania väčšieho množstva aminokyselín (najmä prolínu, glycínu a lyzínu). Tie nájdeme v strukovinách, chudom mäse, vaječnom bielku, orechoch, celozrnných potravinách a pod. Toto je doposiaľ najbezpečnejšia cesta k zdravej kĺbnej chrupavke. Nepochybne je jednoduchšie prijať 20mg čistého kravského (rybacieho, prasacieho…) kolagénu v prášku raz denne. No ak by to takto fungovalo, poznali by sme jednoznačné odpovede na vyššie spomenuté otázky.
Kolagén je zaujímavá téma, hit, a má veľmi pozitívne vyhliadky ako podporná liečba pri osteoartróze. No pokým sa neobjasnia jeho účinky, ostáva len obrovským biznisom.