Čo spôsobuje, že pri smiechu alebo kýchnutí vám nečakane unikne moč? Môže byť pôrod alebo menopauza spúšťačom nepríjemných problémov s panvovým dnom? Viete, čo je to stresová inkontinencia? Tento článok vám prezradí jej najčastejšie príčiny a aj to, ako môže pomôcť špecializovaná fyzioterapia.
V článku sa dozviete:
1. Čo je to stresová inkontinencia
2. Aké sú príčiny vzniku stresovej inkontinencii
3. Ako vám fyzioterapeut dokáže pomôcť pri stresovej inkontinencii
Čo je to stresová inkontinencia a aké sú jej príčiny?
Stresová inkontinencia je stav, pri ktorom dochádza k neúmyselnému úniku moču počas činností zvyšujúcich vnútro-brušný tlak, ako je kašľanie, kýchanie, smiech alebo fyzická námaha. Častejšie sa vyskytuje u žien ako u mužov. Rovnako platí, že ide o zdravotný stav znižujúci psychické zdravie a komfort v oblasti spoločenského či sociálneho života.
Príčiny stresovej inkontinencie môžu mať rôzny charakter. Najčastejšie vzniká z dôsledku kombinácie anatomických, fyziologických a funkčných faktorov, do ktorých zaraďujeme napríklad tzv. prolaps panvových orgánov. Ide o stav, kedy panvové orgány klesnú smerom nadol, napríklad v dôsledku postmenopauzálneho obdobia alebo po pôrode.
Ďalšiu z príčin definujeme ako hypermobilitu močovej trubice. Hovoríme o nadmernom posune močovej trubice voči oslabenej močovo-pohlavnej prepážke, ktorej funckia je podopieranie močových a pohlavných orgánov. Pri tomto stave oslabené svaly panvového dna nedokážu dostatočne uzavrieť močovú trubicu a následne dôjde k úniku moču.
Priame poškodenie nervov alebo oslabenie určitých svalov, ktoré sú zodpovedné za uzatváranie močovej trubice môžu byť rovnako príčinné v neúmyselnom úniku moču.
Vaginálna atrofia sa vyskytuje najmä v menopauzálnom období žien, u ktorých dochádza k zníženej produkcii hormónu estrogénu, alebo u žien po pôrode, kedy dochádza k poklesu hladín estrogénu matky v dôsledku kojenia dieťaťa. Táto dysfunkcia sa môže prejavovať bolesťou pri pohlavnom styku, pálením alebo bolesťou pri močení ako aj únikom moču.
Vyhľadajte špecialistu
Fyzioterapeuti špecializujúci sa na oblasť uro-gynekológie, zohrávajú kľúčovú úlohu pri diagnostike a liečbe stresovej inkontinencie. Pomáhajú pacientkam identifikovať príčiny ich problémov a individuálnym prístupom postupujú k zlepšeniu stavu.
Fyzioterapia v gynekológii zahŕňa najmä cvičenie svalov panvového dna, rovnako ako edukáciu zvedomenia svojho panvového dna a tela. Snažíme sa presne definovať danú príčinu a tým zmenšiť riziko nežiadúcich únikov moču.
Súčasťou rehabilitácie býva aj biofeedback a elektrostimulácia. Tie môžu pomôcť pacientkam lepšie vnímať aktivitu svalov panvového dna a zlepšiť ich funkciu. Fyzioterapeut poskytuje edukáciu a informácie, ako pri záťažových situáciách môžeme vedome aktivovať svaly panvového dna a pokúsiť sa tak zabrániť stresovej inkontinencii.
Ďalší postup, ako chirurgický zákrok, nasleduje ak konzervatívna liečba zlyháva. Väčšinou sa aplikuje midurethrálna páska. Tieto postupy majú vysokú úspešnosť, avšak nesú aj príslušné riziká k chirurgickým zákrokom.
tagy: fyzioterapia
zdroj obrázkov: Freepik