Cievna mozgová príhoda (CMP) predstavuje závažné neurovaskulárne ochorenie, ktoré sa významne podpisuje na kvalite života postihnutého jedinca. Kľúčom k úspešnej rekonvalescencii je včasný lekársky zákrok, neodkladná rehabilitácia a skúsený fyzioterapeut. Kedy je vhodné započať rehabilitačný program? Čo má takýto program zahŕňať? Mám čakať na pobyt v kúpeľoch? Prečo a čím je rehabilitácia neurologických pacientov špecifická?
V článku sa dozviete:
1. Čo je to CMP?
2. Kedy je vhodné započať rehabilitačný program?
3. Ako mi dokáže pomôcť fyzioterapeut?
4. Aké sú možné riziká odkladu či nedôslednej rehabilitácie?
Po starom mŕtvica
Mozgový infarkt, o ktorom píšem v tomto článku je charakterizovaný ako náhly neurologický deficit s následkami pretrvávajúcimi dlhšie ako 24 hod., spôsobený úplným alebo kritickým znížením prietoku v niektorej z mozgových tepien. Rozoznávame dva typy CMP: ischemickú a hemoragickú. Pri ischemickej CMP dochádza k nedokrveniu určitých častiach mozgu, najmä vznikom aterosklerózy konkrétneho úseku tepny. Hemoragická CMP je naopak stav, pri ktorom sa poškodí stena niektorej z tepien natoľko, že sa krv „vlieva“ priamo pomedzi mozgové tkanivo.
Oba prípady sú enormne nebezpečné, pretože mozog je veľmi náchylný na nedokysličenie či deficit glukózy, rovnako ako na zmenu PH svojho prostredia, ktorú spôsobuje už spomínané pretrhnutie cievy s následným „vlievaním“ krvi. Niektoré nervové spojenia sa nenávratne poškodia, iné vieme včasným zákrokom a rehabilitáciou zachrániť.
Čím skôr, tým lepšie
Platí to jak pri poskytnutí neodkladnej lekárskej starostlivosti, tak pri zahájení individuálneho rehabilitačného plánu.
Akonáhle je pacient dôsledne „zaliečený“ a stabilizovaný, môžeme pristúpiť k obnove stratených funkcii, ktoré zahŕňajú motorické (pohybové), senzorické (citlivosť, vnem…) ale aj optické či rečové nedostatky.
Rehabilitačný program sa bude líšiť od závažnosti postihnutia viacerých funkcii, času od príhody, ako aj stavu vedomia pacienta. Avšak aj pri sebe väčších obmedzeniach platí, čím skôr začne pacient rehabilitovať, tým sú jeho šance na vyššiu kvalitu života väčšie.
Fyzioterapeut, kľuč k úspechu
Úlohou fyzioterapeuta je špecifikovať a pomenovať jednotlivé pohybové či iné deficity, pracovať na ich odstránení, usmerňovať a motivovať pacienta. Pokiaľ je pre pacienta nemožné pohnúť s hornou či dolnou končatinou úplne alebo sú tam zjavné odchýlky od fyziologického pohybu, je nutné pristúpiť k pasívnej alebo aktívno-asistovanej terapii. Týmto spôsobom stimulujeme činnosť poškodených mozgových centier, pre rýchlejšiu obnovu a regeneráciu nervových spojení, keďže za hlavné príčiny obmedzenej hybnosti považujeme prerušenie komunikácie príslušných mozgových centier.
Fyzioterapeut doslova učí pacientov mozog opätovne si vytvoriť nervové spojenia motorických zručností, ktoré boli z časti poškodené, alebo sú pre pretrvávajúce symptómy CMP obmedzené. Po zvládnutí základných pohybov a nadobudnutí sily príslušných svalových skupín zvyšujeme náročnosť cvikov v zmysle koordinácie, balansu alebo vystavením pacienta novej polohe (sed, šikmý sed, poloha na štyroch, stoj a pod.).
Nie je cvičenie ako cvičenie
Rehabilitácia pacienta po CMP je mimoriadne špecifická a unikátna. V predchádzajúcich odsekoch konštatujem, že doslova učíme mozog pacienta opätovne ovládať základné či zložitejšie pohyby. A teda je dôležité, aby sa pacient dané pohyby, prechody do sedu, stoja a pod. naučil správne, pretože naučený motorický program je po čase prepísať takmer nemožné. Je esenciálne, aby sme pacientovi ukázali do akej miery si môže pomáhať zdravou končatinou (stranou), akým spôsobom a čo všetko môže (musí) robiť postihnutou stranou samostatne.
Prílišné pomáhanie si zdravou stranou, druhou osobou alebo ergonomickými pomôckami pacienta oberáme o nemalú časť učenia a tréningu postihnutej strany tela, ako aj mozgu samotného. Skorá vertikalizácia a chôdza v čase, kedy pacient nespĺňa elementárne predpoklady na dostatočnú stabilitu alebo hybnosť dolnej končatiny vedie k patologickým pohybovým vzorom, v ktorých nebude nikdy samostatná chôdza či iné pohyby uskutočniteľne.
Pre chápanie a vykonávanie viacerých neurorehabilitačných metodík a konceptov je nevyhnutné absolvovať niekoľkomesačné certifikované kurzy, aby sme pacientovi dokázali poskytnúť takú zdravotnú starostlivosť, po ktorej bude schopný čo najväčšej sebestačnosti, a rovnako vrátiť sa do osobného, sociálneho či pracovného života.
tagy: rehabilitácia, fyzioterapia
zdroj obrázkov: Freepik