Nebojíme sa zložitých zdravotných stavov

Zložitý zdravotný stav

Zdieľať článok

V našej fyzioterapeutickej praxi sme otvorení komplikovaným zdravotným stavom, u ktorých je potreba systematickosť, pravidelnosť a zodpovednosť.

Roky zanedbávania nášho tela či prekonanie zložitejšej operácie sa nepochybne podpíšu na našom zdraví, ktoré spravidla nejde obnoviť za jeden deň, týždeň alebo mesiac. Ochorenia chrbtice patria medzi najfrekventovanejšie druhy ochorení, ktoré významne zhoršujú kvalitu života. Pokiaľ trpíte herniami platničiek, spondylolistézou, spondylitídou, spondylartrózou, prípadne vám bola diagnostikovaná neurologická diagnóza typu Morbus Scheuermann alebo Morbus Bechterev, rehabilitačný proces určite neodkladajte.

Pacientov edukujeme k vhodným (zdravotne výhodným) pohybovým stereotypom, pri ktorých väčšina váhy prechádza z chrbtice na dolné končatiny, ktoré sú anatomicky a biomechanicky uspôsobené na držanie tela v nižších polohách.  V rámci rehabilitačného programu využívame tzv. trakčnú chôdzu (za pomoci 2 francúzskych barly), pri ktorej dochádza k nadľahčeniu medzistavcových segmentov a tým uľavuje od bolesti. Pacienti tak ostanú v pohybe, ktorý je esenciálny pri liečbe vyššie spomenutých diagnóz. Manuálne ošetrenie a cvičenie prispôsobené vašim možnostiam je u nás samozrejmosťou.

 

Herniu disku medzistavcovej platničky
Hernia disku medzistavcovej platničky

 

Rehabilitácia (Rehabilitácia pred a po operácií – v čom je to iné a prečo sú obe tak dôležité?) komplikovaných kostných zlomenín, natrhnutých (roztrhnutých) väzov, meniskov alebo poškodených chrupaviek nám nie je cudzia. Samotné zotavenie počas prvých týždňov väčšinou nie je zložité. Problém môže nastať v situácii, keď rehabilitáciu podceníte, alebo „nedotiahnete“ do konca. Zle zhojené (nie len) operované tkanivo vám dokáže spôsobiť nemalé problémy, ktoré sa môžu skončiť reoperáciou. Rekonvalescencia sa predlžuje, ako aj váš návrat do práce či športu.

Vďaka neustálemu vzdelávaniu ponúkame našim pacientom najnovšie fyzioterapeutické postupy liečby problematického tkaniva. Konkrétnu záťaž na dané tkanivo indikujeme vždy v určitej fáze rehabilitácie. Tým znižujeme pravdepodobnosť na neúspech či precenenie zdravotného stavu.

Banálne vyvrtnutie členka, natiahnutie hamstringov, triesla a pod. Tieto zranenia sú pomerne frekventované a častokrát prehliadané. Športovci sa vracajú k opätovnému výkonu urýchlene, zaťažujú, ešte stále poškodené tkanivo neadekvátne. Nasleduje celá rada komplikácií, ktorá už nezačína, a ani nekončí, v pôvodnom zranení. V našom zariadení dbáme na postupnosť a systematickosť pri návrate do športových činností, vykonávame potrebné zmeny v rehabilitačnom pláne s každým ďalším progresom.

Navrhované postupy aj s odôvodnením komunikujeme vždy priamo s pacientom. Pokladáme za nesmierne dôležité, aby ste vedeli o postupe liečby, porozumeli mechanizmu zranenia a odchádzali s dobrým pocitom. Ponúkame vám nadštandardný ordinačný čas, vrátane víkendov! Zdravotný stav konzultujeme vždy na začiatku každej terapie, prijímame vaše postrehy a názory. Pretože váš zdravotný stav nás zaujíma 🙂

tagy: rehabilitácia, fyzioterapia
zdroj obrázkov: Freepik

Zdieľať článok na Facebooku

Facebook

Sme tu pre vás a radi vám pomôžeme.

V našom rehabilitačnom zariadení MyFyzio – Topoľčany využívame najmodernejšie a najefektívnejšie fyzioterapeutické postupy a metódy, aby sme našim pacientom dokázali zabezpečiť nadštandardnú rehabilitačnú starostlivosť.

Mohli by vás zaujímať aj tieto články 👉