Absolvovali ste artroskopiu kolena? Kedy začať s rehabilitáciou? Čo všetko obsahuje a prečo je podľa nás dôležité začať s ňou čo najskôr?
V článku sa dozviete:
1. Čo je to artroskopia?
2. Kedy a prečo je výhodné absolvovať rehabilitáciu po artroskopii kolena?
3. Čo všetko zahŕňa rehabilitácia po artroskopii kolena?
Artroskopia kolena je pojem vyjadrujúci mini-invazívny operačný prístup, vďaka ktorému je kolenný kĺb uchránený pred rezmi skrz kožu a ďalšie mäkké tkanivá. Súčasne sa artroskopia indikuje na diagnostiku prípadných lézii v oblasti daného kĺbu, ktoré operatér vyhodnocuje.
Chirurgovia využívajú artroskopický prístup najčastejšie ako spôsob odstránenia/úpravy mechanických defektov vašich meniskov, väzov, kĺbnej synovie, a tiež ako jednu z možností odstránenia drobných fragmentov kosti či chrupky. Takýto spôsob operácie významne skracuje pacientov čas pri rekonvalescencii, resp. dobu/čas potrebný k zotaveniu a následnému návratu k obľúbeným či pracovným činnostiam.
Kedy a prečo je výhodné absolvovať rehabilitáciu po artroskopii kolena?
Dôvodov na započatie rehabilitačného procesu po artroskopii kolena je hneď niekoľko. Tak ako po každej operácii, aj po artroskopii dochádza k úbytku svalovej hmoty, sily, rozsahu pohybu, koordinácie a pod. K tomu, aby ste sa mohli čo najrýchlejšie, a hlavne čo najbezpečnejšie vrátiť do rutinných či obľúbených aktivít, musíme dbať na správne hojenie príslušných tkanív. Toto hojenie započne od momentu ukončenia chirurgického úkonu. Následne po operácii môžete dostať lieky na riedenie krvi (ako prevenciu zrazenín) či iné lieky z radu analgetík (proti bolesti).
Ďalší postup, za ideálnych podmienok, spočíva v predpísaní/absolvovaní rehabilitácie. Zanedbanie či oneskorený nástup rehabilitácie spôsobuje pooperačné ťažkosti, ktoré sa môžu prejaviť opuchom kolena, bolesťou, zápalom, začervenaním, keloidným zjazvením a pod…
V prípade zanedbania či nedodržania rehabilitačného plánu riskujete reoperáciu operovaného tkaniva, ktorá je spravidla komplikovanejšia vo svojom opätovnom prevedení. Prečítajte si tiež – Rehabilitácia pred a po operácií – v čom je to iné a prečo sú obe tak dôležité?
Čo môže zahŕňať rehabilitácia po artroskopii kolena?
Rehabilitačný program sa bude odvíjať od rozsahu poškodenia vášho kolenného kĺbu, a tiež diagnózy či druhu chirurgického zákroku. Pri operačných výkonoch odohrávajúcich sa na meniskoch, väzoch či kĺbnej chrupke, určíme mieru odporúčanej záťaže. V našej fyzioterapeutickej praxi pokladáme za dôležité, aby bol týmto tkanivám umožnený pohyb a záťaž do fyziologickej mieri, ktorá sa značne líši od pacienta.
Podporiť kolenný kĺb, v zmysle odľahčenia, môžu tzv. francúzske barle, ortézy/bandáže, kineziologické pásky a pod. Rovnako zaraďujeme do programu manuálne ošetrenie, ktoré bežne pozostáva z jazvových mobilizácii (ako prevencia tzv. keloidného zjazvenia), rozhýbavania samotného kĺbu, ošetrenia svalových štruktúr a veľa ďalšieho.
Vykonávame a navrhujeme tiež pasívne cvičenia (bez aktívnej dopomoci pacienta), v prípade pacientových možností aj aktívne-asistované (s dopomocou fyzioterapeuta) a aktívne cvičenia (samostatné cvičenia pacienta). Hojenie dokážeme zintenzívniť laseroterapiou v procese zacelenia narušených vrstiev kože, podkožia a hlbších štruktúr, ultrasonoterapiou v procese zmierňovania opuchu a zápalových reakcií, a tiež magnetoterapiou v zmysle zacelenia kostných či chrupavkových defektov.
Ponúkame vám rehabilitáciu šitú na mieru, na základe operačného výkonu, predispozícii, možností a času. Zavolajte nám na konzultáciu, zhodnotenie a navrhnutie rehabilitačného programu už dnes.
tagy: rehabilitácia, fyzioterapia
zdroj obrázkov: Freepik, Pixabay