Trápi vás bolesť kolena pri behu, chôdzi alebo zohýbaní? Pokiaľ áno, opotrebovanie vášho menisku, väzov alebo kosti nemusí byť jediným faktorom. Ako mi môže fyzioterapia pomôcť odhaliť príčinu a nastaviť liečbu?
V článku sa dozviete:
1. Môžu ma kolena bolieť aj bez poškodenia?
2. Ako mi dokáže pomôcť fyzioterapia pri bolestiach kolena?
Nie je bolesť ako bolesť
Koleno je známe svojou zložitou štruktúrou, ktorá je zodpovedná za zvládanie záťaže/našej váhy pri chôdzi, behu alebo inom pohybe a postavení. Niet sa teda čomu diviť, že pokiaľ ho nezaťažujeme adekvátne, objavia sa bolesti rôznej charakteristiky.
V spoločnosti prevláda názor, že pokiaľ pociťujem diskomfort v určitej oblasti, automaticky mám poranenú štruktúru a teda komponenty samotného kĺbu. Avšak v drvivej väčšine prípadov to nie je pravda. Aká môže byť potenciálna neštrukturálna príčina bolesti kolena a akým spôsobom mi môže fyzioterapeut pomôcť? Pozrieme sa na to.
Vyšetrenie kolena
Pokiaľ ste už navštívili ortopéda, pravdepodobne vám spravil tzv. funkčnú diagnostiku alebo skríning vášho kolenného kĺbu. Pýtal sa vás na vaše aktivity, šport, prípadne na charakter práce, ktorú vykonávate pravidelne. Následne mohol využiť širokú škálu klinických testov, ktorými vieme predpokladať patológiu na danom mieste.
Rovnakým spôsobom postupuje aj fyzioterapeut (Kto je to fyzioterapeut, čo robí a ako mi môže pomôcť?) pri prvej návšteve/konzultácii. Ak si nie sme 100% istý, ortopéd vás odošle na röntgen alebo magnetickú rezonanciu. Čo ak ani tieto vyšetrenia neodhalia príčinu? V takom prípade sa najpravdepodobnejšie jedná o funkčnú poruchu vášho kolenného kĺbu.
Môže ma bolieť koleno, pokiaľ ho nemám poškodené?
Naše menisky, väzy, kosti aj chrupavky sú nepoškodené. Prečo ma potom koleno stále bolí? Jedným z vysvetlení môže byť fakt, že sme presiahli tzv. funkčný potenciál. Existuje niečo ako „potenciál zvládania záťaže“ pre každú jednu štruktúru nášho tela. Pokiaľ tento potenciál naplníme a neskôr presiahneme, spôsobíme metabolickú (výživovú) nerovnováhu. Jednoducho povedané, naše telo nestíha opravovať a vyživovať všetky časti kolenného kĺbu.
V prípade, že cez deň neurobíte dostatočný počet krokov, či už formou chôdze, behu alebo iných činností, prichádzate o nemalý zdroj výživy, ktorá sa produkuje pri prevádzaní týchto pohybov. Rovnaký problém vidíme aj v dlhodobom preťažení vplyvom monotónnej činnosti pri práci či dokonca športe. Fyzioterapia vám pomôže obmedziť deštrukciu týchto tkanív, odstrániť bolesti a tiež prinavrátiť kolenu jeho pohybový potenciál.
Opisovaná patológia nie je viditeľná na magnetickej rezonancii či iných obrazových vyšetreniach, a častokrát predchádza štrukturálnemu poškodeniu kĺbu. Nehovoriac o drobných mikrotraumách priľahlých šliach alebo samotnej stehennej/lýtkovej kosti, ktoré vedia spôsobovať identické subjektívne ťažkosti.
Od tohto momentu by ste sa mali zveriť do rúk fyzioterapeuta, ktorý zostaví rehabilitačný plán pre obnovu metabolických procesov. V našom rehabilitačnom centre ponúkame po zhodnotení stavu nemálo riešení. Od uvoľňovania preťažených svalových skupín, cez aplikáciu laseru či ultrazvuku na urýchlenie regeneračných procesov až po kompenzačné cvičenia pre obnovu fyziologického svalového napätia a tým vytvorenia prirodzeného prostredia pre štruktúry vášho kolenného kĺbu. Nenechávajte vaše bolesti na zajtra, objednajte sa už dnes.
Čo ak je moje koleno poškodené?
Pokiaľ MRI alebo röntgen odhalí štrukturálne poškodenie, ktoré nie je závažné, no spôsobuje bolesti, lekár vám môže aplikovať vnútrokĺbove protizápalové injekcie či liečiva fungujúce na podobnom princípe.
To však s dlhodobého hľadiska nemusí byť dostačujúce. Správne nastavenie rehabilitačného programu, ktorý sa bude opierať o relevantnú záťaž, odporúčané cviky na posilnenie okolitého svalstva, manuálne ošetrenie dolných končatín a aplikáciu fyzikálnych prístrojov pre správne zhojenie tkanív, dokáže zabezpečiť efektívnu liečbu, vďaka ktorej neriešime len bolesti, ale aj príčinu.
tagy: fyzioterapia
zdroj obrázkov: Freepik