Ako vzniká pohyb? – časť 2

Zdieľať článok

Pokračovanie článku Ako vzniká pohyb? – časť 1

Ako teda vzniká?

Bystrý čitateľ by si mohol všimnúť, že som v tomto článku písal až podozrivo veľa o mozgu, ktorý ani náhodou nie je finálnym efektorom pohybu. Prvotný podnet na pohybovú aktivitu vzniká v limbickom systéme. Limbický systém je označovaný aj ako „pocitový mozog“. V jednoduchosti, pri podráždení rôznych oblasti tohto systému vzniká v nás príjemný alebo nepríjemný pocit. Preto, ak celý deň presedíme za počítačom, sa žiada telu vyššia pohybová aktivita, ktorá vznikla na základe nepríjemného pocitu, v našom prípade pocitu dlhého sedenia. Následná vzruchová aktivita sa prenáša na tzv. bazalné gangliá. Tie si predstavme ako malé ostrovčeky (ktoré sú vo veľkom prepojené aj s limbickým systémom), ktoré zabezpečujú koordináciu medzi úmyselnými a neúmyselnými pohybmi. Z týchto ostrovčekoch informácia na vznik pohybu putuje na združené oblasti mozgovej kôry, presnejšie do primárnej motorickej kôry (jedno z centier mozgovej kôry), kde má projekciu každý jeden sval na našom tele. V tejto oblasti je už program o pohybe spracovaný a pripravený na odoslanie svalom, ako vykonávateľom dožadovaného pohybu. Táto opisovaná aktivita teda neprebieha vedome, pretože nás zaujíma len výsledný pohyb, nie výber programu a následná realizácia tohto pohybu. Toto je veľmi stručný opis výberu vhodného pohybového programu na našu vedomú/nevedomú snahu vykonať pohyb. Odosielateľom je teda mozog ako celok. Správa sa ďalej šíri prostredníctvom rýchlej pyramidovej dráhy (tzv. Betzovými bunkami, ktoré prenášajú nervový vzruch z mozgu do miechy najrýchlejšie) do miechy k príslušným motoneruónom. Odtiaľ vedú svoje dlhé vlákna (axóny) až na nervosvalovú platničku, ktorú vieme lokalizovať na kostrových svalových vláknach – teda na sval. Výsledok je kontrakcia, sťah a pohyb.

Príliš jednoduché?

Tento článok popisuje absolútny základ toho, kde pohyb prvotne vzniká a ako sa šíri vo veľmi všeobecnom spektre. To čo vidíme netvorí ani len 0,1% všetkých procesov, ktoré sa v skutočnosti odohrávajú v našom vnútri. Od architektonického základu, náčrtov či zvolenia vhodného pohybového vzorca až po finálnu informáciu, ktorá sa dostane do svalu ubehne zhruba 800ms. 800ms na nastavenie a vykonanie tohto zložitého procesu. Zatiaľ čo ja som tento článok písal niekoľko hodín.

Zdieľať článok na Facebooku

Facebook

Sme tu pre vás a radi vám pomôžeme.

V našom rehabilitačnom zariadení MyFyzio – Topoľčany využívame najmodernejšie a najefektívnejšie fyzioterapeutické postupy a metódy, aby sme našim pacientom dokázali zabezpečiť nadštandardnú rehabilitačnú starostlivosť.

Mohli by vás zaujímať aj tieto články 👉